Google Analytics jest zaawansowanym narzędziem służącym do pomiaru i analizy aktywności w witrynie oraz skuteczności kampanii reklamowych online. W tej serii postów omówimy kilka problemów, które mogą pojawić się podczas pracy z narzędziem. Pokażemy również sposoby ich rozwiązania.

Na początku, aby uzyskać wymierną analizę danych, należy połączyć konto AdWords z kontem Analytics. W trakcie procesu łączenia lub po jego zakończeniu mogą pojawić następujące problemy:

Brak dostępu do Google Analytics z konta AdWords

Jeśli nie możecie uzyskać dostępu do konta Analytics z karty „Raportowanie” > „Google Analytics” w koncie AdWords, zazwyczaj jest to spowodowane brakiem uprawnień dostępu do Analytics dla adresu e-mail logowania. W takim przypadku należy skontaktować się z administratorem konta Analytics i poprosić o dodanie Waszego adresu e-mail za pomocą menedżera dostępu. W poniższym wideo pokazujemy, jak to zrobić.



Jeśli adres e-mail logowania w koncie AdWords ma uprawnienia dostępu do konta Analytics, problem może wynikać z tego, że konto jest już połączone z innym kontem Analytics. Jeśli podejrzewacie, że przyczyną problemu jest ta druga możliwość, skontaktujcie się z pomocą techniczną AdWords.

Brak danych w raportach Analytics

Brak rejestracji danych w profilu Analytics może wynikać z kilku przyczyn. Oto najczęstsze z nich:
  • Brak kodu śledzenia w witrynie lub nieprawidłowy kod śledzenia w witrynie
Najpierw upewnijcie się, że kod Analytics jest wyświetlany w kodzie źródłowym witryny i że został prawidłowo zaimplementowany. Aby sprawdzić, jak powinien wyglądać kod, przejdźcie do konta Analytics i kliknijcie „Ustawienia Analytics”, następnie przycisk „Edytuj” obok odpowiedniego profilu. W ostatnim kroku wybierzcie opcję „Sprawdź stan” w prawym górnym rogu.
  • Nieprawidłowy numer profilu w kodzie śledzenia w witrynie
Może się zdarzyć, że w witrynie został przypadkowo umieszczony kod śledzenia powiązany z innym profilem lub kontem. Z tego względu należy sprawdzić, czy numer profilu (nazywany także identyfikatorem usługi internetowej lub numerem UA), użyty w kodzie śledzenia witryny, jest prawidłowy. Prawidłowy numer można sprawdzić w sekcji „Sprawdź stan”, zgodnie z opisem powyżej. Jeśli różni się on od numeru widocznego w kodzie źródłowym, musicie dostosować kod śledzenia w kodzie źródłowym witryny.
  • Nieprawidłowa konfiguracja filtrów
Problem może także wynikać z nieprawidłowej konfiguracji filtrów, które omyłkowo filtrują cały ruch. Sprawdźcie, czy w profilu włączony jest jeden lub więcej filtrów. Wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów z filtrami w Google Analytics znajdują się na tej stronie.
  • Profil został utworzony w ciągu ostatnich 24-72 godzin.
Po umieszczeniu kodu Analytics w witrynie pierwsze dane mogą pojawić się w raportach Analytics po upływie 24-72 godzin. Dzieje się tak, ponieważ Analytics nie jest narzędziem raportowania działającym w czasie rzeczywistym. W tym przypadku wystarczy odrobina cierpliwości.

To już wszystko w pierwszej części. W następnym poście przyjrzymy się rozwiązywaniu problemów dotyczących brakujących danych AdWords, e-commerce, a także automatycznego i samodzielnego tagowania.