W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost liczby użytkowników korzystających z internetu przez telefon komórkowy. Warto wykorzystać ten nowy trend i włączyć opcję wyświetlania kampanii reklamowych na telefonach komórkowych wyposażonych w przeglądarki internetowe z pełną funkcjonalnością. Nie musimy jednak na tym poprzestawać – możemy utworzyć oddzielne kampanie na telefon komórkowy i rozpocząć optymalizację słów kluczowych, tekstów reklamy i stron docelowych na podstawie reakcji użytkowników na reklamę wyświetlaną w telefonie.

Poniżej przedstawiamy podejście firmy Razorfish – międzynarodowej, interaktywnej agencji reklamowej z siedzibą w USA – zastosowane wobec jednego z klientów detalicznych:
  • Zespół Razorfish rozpoczął od podwojenia liczby kampanii przeznaczonych dla użytkowników komputerów, ale skonfigurował ustawienia tak, aby reklamy były kierowane na telefony komórkowe wyposażone w przeglądarki internetowe z pełną funkcjonalnością.
  • Ponieważ firma, dla której planowano kampanię, była powszechnie znana, na samym początku marketingowcy skoncentrowali się na słowach kluczowych związanych z jej marką. Ich celem było wygenerowanie w witrynie ruchu, który umożliwiłby obserwowanie czynników przynoszących najlepsze rezultaty.
  • W celu pomiaru skuteczności reklamy zespół prześledzilił część danych dotyczących konwersji, w tym informacje, czy użytkownik telefonu odwiedził tradycyjny sklep, czy też pobrał kupon z witryny. Natychmiast można było zauważyć obniżenie kosztu konwersji na telefonach komórkowych o 7,5%. Idąc za ciosem, marketingowcy postanowili przetestować różne sposoby optymalizacji kampanii na telefon komórkowy.
  • W pierwszej kolejności sprawdzili, czy odmiany strony docelowej kampanii miałyby jakikolwiek wpływ na współczynniki konwersji. Założono, że ułatwiając użytkownikowi określone działanie, które może on chcieć podjąć, klient uzyska lepsze wyniki. Jak się okazało, w przypadku tego konkretnego klienta pracownicy Razorfish zaobserwowali znacznie wyższe współczynniki konwersji, gdy użytkownik był kierowany na stronę docelową wyświetlającą pobliskie sklepy.
  • Następnie zajęto się testowaniem różnych tekstów reklamy. Sprawdzone zostały cztery wersje, w tym tekst oryginalny użyty w kampaniach skierowanych do użytkowników komputerów. Każda z trzech nowych wersji przyczyniła się do wzrostu współczynnika konwersji o ponad 9,3% w stosunku do wersji przynoszącej najlepsze wyniki w kampaniach dla użytkowników korzystających z internetu za pomocą komputera.
Mamy nadzieję, że przykład firmy Razorfish był dla Was przydatny i że będziecie mogli skorzystać z elementów ich strategii w swoich kampanich.

Jeżeli zainteresowały Was działania optymalizacyjne Razorfish lub chcecie zapoznać się z historiami sukcesu innych firm, zapraszamy do odwiedzenia tej strony (dostępne tylko w wersji angielskiej) .