Jak się wygrywa w Europie – wywiad ze zwycięzcami Google Online Marketing Challenge cz.2
piątek, 27 sierpnia 2010
Jaką strategię reklamową przygotowaliście dla szkoły tańca Riviera i jakie były rezultaty?
Najważniejszymi działaniami w ramach naszej strategii było wypromowanie niszowych kursów tańca oraz warsztatów oferowanych przez Szkołę Tańca Riviera. Było to podporządkowane nadrzędnemu celowi kampanii – przełamaniu sezonowości, która cechuje zapisy do szkół tańca i zaprezentowaniu mniej popularnej oferty. Stosując się do zasady "ujęcia holistycznego" zastosowaliśmy zintegrowane działania marketingowe – przygotowaliśmy dla klienta ofertę zarówno w zakresie marketingu offline, jak i marketingu online. Osobom, które rejestrowały się wchodząc na stronę bezpośrednio po obejrzeniu naszych reklam oferowaliśmy 7% zniżkę na wszystkie kursy tańca. Warto zaznaczyć, że założenia naszej kampanii oparte były m.in. na ankietach wypełnianych przez kursantów – pozwoliło nam to zrozumieć np. jakich słów kluczowych używają osoby poszukujące informacji o mniej popularnych kursach, takich jak: Tribal czy Jazz Dance oraz jakie strony związane z tańcem odwiedzają.
Staraliśmy się w maksymalnym stopniu wykorzystać wszelkie dostępne możliwości, jakie dają systemy AdWords i AdSense. W przypadku kampanii reklamującej nowy styl tańca Zumba będący połączeniem tańca i fitness zastosowaliśmy m.in. możliwość tworzenia nakładek na filmach umieszczonych na YouTube oraz opcję promowania filmów publikowanych na kanale Szkoły Tańca Riviera. Dodatkowo, nasza kampania skierowana do matek z dziećmi była precyzyjnie targetowana do kobiet w określonym przedziale wiekowym, co było możliwe dzięki uruchomieniu kampanii wyświetlającej reklamy w wybranych polskich serwisach społecznościowych, gdzie w momencie rejestracji użytkownik podaje dane takie jak płeć czy wiek.
Po okresie „sondowania” rynku i badania słów kluczowych, najbardziej efektywne grupy reklamowe osiągały CTR z przedziału 5%-7,6%. Średni koszt za kliknięcie różnił się w zależności od popularności danego stylu tańca, jednak na skutek naszych działań zmierzających do osiągnięcia 2 lub 3 średniej pozycji, we wszystkich grupach reklam dominował spadkowy trend kosztu za kliknięcie.
Które narzędzia AdWords uważacie za szczególnie przydatne w przygotowywaniu i prowadzeniu kampanii?
Na etapie tworzenia kampanii szczególnie przydatne było zastosowanie Narzędzia propozycji słów kluczowych oraz Statystyk wyszukiwarki Google, za pomocą których nie tylko znaleźliśmy wyszukiwane słowa kluczowe, ale również sprawdziliśmy stopień ich wykorzystania przez innych reklamodawców i zbadaliśmy trendy jakie pojawiają się w wyszukiwaniach, w tym sezonowość na dane słowa kluczowe.
Przy tworzeniu reklam warto stosować Narzędzie wstawiania słów kluczowych, które pozwala stosować słowo kluczowe wyszukiwane przez użytkownika jako cześć tekstu reklamowanego i pozytywnie wpływa na Wynik Jakości. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z Narzędzia podglądu reklam, dzięki któremu można sprawdzić jak użytkownicy widzą naszą reklamę, bez generowania dodatkowych wyświetleń.
Do monitorowania skuteczności słów kluczowych i podstawowych mierników CPC i CTR wykorzystywaliśmy raporty generowane przez AdWords. Szczególnie skuteczne okazało się ustawianie alertów informujących niekorzystnych zmianach na przykład w pozycji reklam i pozwalających na szybką reakcję zespołu.
W trakcie prowadzenia kampanii niezwykle istotne jest wykorzystanie danych, które dostarcza Google Analytics. Wśród licznych elementów kampanii, które z ich znajomością można ulepszyć, jest chociażby zredukowanie współczynnika odrzuceń.
Warto również wspomnieć o programie Edytor AdWords, który staje się nieoceniony w przypadku bardzo precyzyjnej pracy nad kampanią większej liczby osób. Umożliwia on pracę nad kampanią w trybie offline i co najważniejsze skonsultowanie zmian przed ich wprowadzeniem.
Trzecia część już wkrótce. Zapraszamy!
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz