Podczas pracy nad optymalizacją i poprawą skuteczności kont nasi reklamodawcy napotykają różne problemy. Mimo że wiele z tych problemów jest z natury indywidualnych, większość można rozwiązać, stosując ogólne podejście. W tym artykule przedstawiamy Wam te aspekty konta, na których należy skupić się podczas wstępnej optymalizacji. Teraz każdy reklamodawca może się poczuć jak ekspert ds. optymalizacji i przeprowadzić podstawową konfigurację konta.

1. Struktura konta

Kampania 1, Grupa reklam nr 1 - zazwyczaj struktura konta zaczyna się i kończy w tym miejscu. Jednak właściwa struktura konta to podstawa. Bez niej dalsza optymalizacja konta jest bezcelowa. Nie można zbudować domu, zaczynając od dachu. Dlatego, zanim przejdziemy dalej, upewnijcie się, że:
● Wasza kampania reklamowa jest „lustrem” Waszej witryny i odzwierciedla typy oferowanych przez Was produktów i usług.
● Macie już skonfigurowane ogólne parametry (kierowanie, budżet) na poziomie kampanii.
● Macie skonfigurowane oddzielne grupy reklam poświęcone wyłącznie pojedynczym produktom. Nie przejmujcie się, jeśli macie wiele grup reklam, ponieważ jest to cecha skutecznego konta.

2. Reklamy

Reklamodawcy często pytają, czy ich reklama jest dobrą reklamą. Trudno jest obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie. Pisanie reklam to proces twórczy. To niepowtarzalność każdej reklamy w AdWords czyni ją interesującą zarówno dla użytkowników, jak i reklamodawców. Upewnijcie się jednak, że:
● Reklama jest prosta, ale profesjonalna. Przejrzystość przekazu, poprawność gramatyczna i niepowtarzalność sprawiają, że reklama jest interesująca i atrakcyjna dla użytkowników.
● W każdej grupie reklam znajdują się dwie lub trzy reklamy. Dzięki temu można ocenić skuteczność każdej reklamy.
● Używacie atrakcyjnych wyrażeń, takich jak „Bezpłatna dostawa”, ale tylko wtedy, gdy dostawa jest naprawdę bezpłatna.
● Z reguły reklamy są skuteczniejsze, jeśli docelowy adres URL prowadzi do reklamowanego produktu, a nie do strony głównej witryny. Jeśli użytkownik szuka lodówki, nie będzie zainteresowany kuchenkami mikrofalowymi.

3. Słowa kluczowe

Słowa kluczowe to pomost łączący użytkowników z reklamami i witryną. Dlatego skuteczna lista słów kluczowych jest gwarancją, że reklamy będą wyświetlane tylko tym użytkownikom, dla których reklama będzie interesująca. Ponadto Wynik Jakości słowa kluczowego wpływa na koszt kliknięcia: im wyższy Wynik Jakości, tym niższy koszt kliknięcia – od tej reguły nie ma wyjątków. Dlatego tworząc listę słów kluczowych, należy pamiętać o następujących kwestiach:
● W większości przypadków grupa reklam powinna zawierać maksymalnie 5-15 słów kluczowych. Jeśli lista słów kluczowych jest znacznie dłuższa, jest to wyraźna oznaka niewystarczającego zawężenia grupy reklam. Dobrym pomysłem może być podzielenie jej na dwie lub trzy grupy.
● Propozycje słów kluczowych można znaleźć we własnej witrynie lub skorzystać z poprzednich doświadczeń. Postawcie się na miejscu użytkowników i zadajcie sobie pytanie, jakich słów mogą używać do wyszukiwania Waszych produktów. Jeśli skończą się Wam pomysły, dodatkowe sugestie możecie znaleźć za pomocą „Narzędzia propozycji słów kluczowych” (karta Raportowanie i narzędzia).
Wykluczające słowa kluczowe to Wasi sprzymierzeńcy. Pomagają one odfiltrować nieprzydatne wyszukiwania i uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Za pomocą funkcji „Zobacz wyszukiwane hasła” znajdującej się na karcie Słowa kluczowe możecie sprawdzić, które wyszukiwane hasła są nietrafne, i dodać wykluczające słowa kluczowe. Możecie tam również znaleźć nowe propozycje dla słów kluczowych. Odfiltrowywanie wyszukiwanych haseł to nie tylko jedno z podstawowych działań optymalizacyjnych, ale także rutynowe zadanie, które trzeba wykonywać co jakiś czas.

Jeśli wykonacie opisane powyżej zadania, uzyskacie solidną podstawę: dobrze skonstruowane konto ze skutecznymi reklamami i słowami kluczowymi. W następnych artykułach znajdziecie informacje na temat kierowania geograficznego, określania stawek i budżetu, miejsc docelowych reklamy oraz sposobów śledzenia skuteczności kampanii.