Jeśli korzystacie zarówno z Google AdWords, jak i z Google Analytics istnieje możliwość powiązania tych dwóch usług. Dzięki temu zabiegowi możecie uzyskać bardziej szczegółowy wgląd w sposób zachowania użytkowników w Waszej witrynie, którzy trafili do niej dzięki reklamom AdWords. Po powiązaniu kont (z włączonym automatycznym tagowaniem), statystyki z konta AdWords będą widoczne bezpośrednio w usłudze Analytics.

Często dostajemy od Was pytania, dlaczego liczba kliknięć w raporcie AdWords sporządzonym przez Analytics nie zgadza się z liczbą odwiedzin zarejestrowanych na koncie AdWords. Powodów może być kilka. Zostały one szerzej omówione w tym artykule w Centrum pomocy Analytics.

Dzisiaj zajmiemy się jedną z najbardziej popularnych przyczyn. Wiąże się ona z automatycznym tagowaniem docelowego adresu URL i konfiguracją serwera, na którym działa witryna reklamodawcy. Zobaczmy zatem, skąd bierze się wspomniana niezgodność oraz w jaki sposób można wskazać i wyeliminować źródło problemu.

Jak mogę śledzić odwiedziny w programie AdWords?

Najpierw sprawdzimy, jak usługa Analytics rejestruje odwiedziny następujące po kliknięciu reklam AdWords.

1. Pierwszą możliwością jest skorzystanie z samodzielnego tagowania. W takim przypadku należy za pomocą narzędzia do budowania adresów URL otagować każdy docelowy adres URL. Można też wybrać źródło, medium, słowo kluczowe, treść i nazwę kampanii. Aby na podstawie tej metody otrzymać najdokładniejsze statystyki, trzeba wygenerować po jednym otagowanym adresie docelowym URL dla każdego słowa kluczowego we wszystkich kampaniach. Byłoby to czasochłonne, a ponadto w ten sposób można pozyskać jedynie ograniczony zakres informacji. Dlatego zalecamy tę metodę tylko w przypadku prowadzenia innych płatnych kampanii, niezwiązanych z usługą AdWords. Otagowany samodzielnie docelowy adres URL będzie wyglądać np. tak:
http://www.mojastrona.pl/?utm_campaign=bluzy&utm_medium=cpc&utm_source=google

2. W przypadku AdWords najprostszym sposobem jest skorzystanie z automatycznego tagowania. Dzięki niemu wszystkie parametry, jakie w ramach poprzedniej metody należało wpisać samodzielnie, są automatycznie dodawane do adresu URL. Ponadto uzyskuje się znacznie więcej informacji, np. wskazanie grupy reklam, dokładny termin pojawienia się reklamy, jej pozycję w sieci reklamowej Google w chwili wyświetlenia itd. Zaraz po powiązaniu konta AdWords z usługą Analytics, automatyczne tagowanie jest włączone domyślnie.

Jak działa automatyczne tagowanie?

Na początku niniejszego artykułu wspomnieliśmy, że wyjaśnimy w nim przyczyny niezgodności między liczbą odwiedzin a liczbą kliknięć, która występuje w przypadku stosowania automatycznego tagowania. Przyjrzyjmy się zatem, jak działa to tagowanie.

Po kliknięciu Waszej reklamy do docelowego adresu URL dodawany jest parametr „gclid”. Automatycznie otagowany adres URL będzie więc wyglądał np. tak:

www.mojastrona.pl/?gclid=123xyz

Jeśli docelowy adres URL zawiera już jakieś parametry, parametr gclid będzie poprzedzony znakiem „&”, a nie znakiem „?”:

http://www.mojastrona.pl/index.php?cPath=25&gclid=123xyz

I w ten sposób zbliżamy się powoli do źródła niezgodności między liczbą kliknięć reklam AdWords a liczbą wynikających z nich odwiedzin. Po dodaniu przez nasz system parametru „gclid” do docelowego adresu URL (i odesłaniu w ten sposób użytkownika np. do strony http://www.mojastrona.pl/kontakt.php?gclid=123xyz) mogą wystąpić cztery sytuacje, zależnie od ustawień Twojego serwera.

Po wczytaniu Waszej witryny parametr „gclid” w adresie URL:

1. Zostanie zachowany, a użytkownik trafi na stronę http://www.mojastrona.pl/kontakt.php?gclid=123xyz.
2. Zostanie zachowany, ale użytkownik zobaczy stronę z komunikatem o błędzie.
3. Nie zostanie zachowany, a użytkownik trafi na stronę, której adres pozbawiony jest tego parametru, np. http://www.mojastrona.pl/kontakt.php.
4. Nie zostanie zachowany, a użytkownik zostanie przekierowany do innej strony, np. do strony głównej http://www.mojastrona.pl/.

Pierwszy przypadek stanowi pożądane działanie serwera – jego ustawienia są prawidłowe, a wszelkie niezgodności między liczbą kliknięć reklam AdWords a liczbą wynikających z nich odwiedzin będą miały inną przyczynę.

W pozostałych przypadkach powodem rozbieżności będą nieprawidłowe ustawienia serwera, na jakim działa witryna. W raportach AdWords sporządzanych w ramach usługi Analytics będzie to wyrażone w postaci bardzo małej lub nawet zerowej liczby odwiedzin pomimo dużej liczby kliknięć.

W drugiej części przedstawimy Wam jak sprawdzić, czy ustawienia Waszego serwera są prawidłowe oraz jak skonfigurować serwer, aby rejestrować prawidłową liczbę odwiedzin następujących po kliknięciu reklam AdWords. Zapraszamy do lektury!