Tropiciele mitów związanych z AdWords: część 2
poniedziałek, 24 maja 2010

Mit 5: współczynnik klikalności (CTR) reklam w sieci partnerskiej Google wpływa na Wynik Jakości reklam wyświetlanych w witrynie Google
Fakty: wzór służący do obliczania Wyniku Jakości zmienia się zależnie od tego, czy wpływa na reklamy wyświetlane w Google i w sieci wyszukiwania, czy też na reklamy pojawiające się w sieci partnerskiej. Na współczynnik jakości reklam w witrynie Google składają się, pośród wielu różnych czynników, następujące elementy:
- historyczny CTR słowa kluczowego i odpowiadającej mu reklamy w witrynie Google (należy pamiętać, że CTR w sieci partnerskiej Google ma wpływ na Wynik Jakości tylko w obrębie sieci partnerskiej Google – nigdy w witrynie Google),
- jakość strony docelowej,
- historia konta, określana na podstawie współczynnika CTR wszystkich reklam i słów kluczowych występujących w koncie,
- historyczny CTR wyświetlanych adresów URL w grupie reklam,
- dotychczasowa skuteczność słowa kluczowego dla określonego zapytania w witrynie Google dla wszystkich reklamodawców,
- skuteczność konta w regionie geograficznym, w którym wyświetlana była dana reklama.
Kliknijcie tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat czynników wpływających na Wynik Jakości.
Mit 6: pracownicy Google mogą we własnym zakresie korygować cenę kliknięcia dla wybranych reklamodawców AdWords
Fakty: pracownicy Google nie mają żadnego wpływu na płatności za kliknięcie (CPC), jakimi klienci AdWords są obciążani w programie AdWords. Cennik reklam AdWords jest ustalany w ten sam sposób dla wszystkich klientów: w ramach aukcji reklam. Szczegółowych objaśnień dostarcza wideo
w serwisie YouTube z udziałem Hala Variana, poświęcone aukcjom reklam.
Osobna aukcja odbywa się po każdorazowym wprowadzeniu przez użytkownika wyszukiwanego hasła. Aukcja decyduje o rankingu Waszej reklamy. Ranking reklamy określa, które reklamy pojawią się na stronie wyników wyszukiwania Google dla danego zapytania i w jakiej kolejności.
Program AdWords ocenia Wasze słowo kluczowe przed każdą aukcją i oblicza jego Wynik Jakości. Następnie oblicza wymaganą stawkę, która warunkuje udział w konkretnej aukcji. W związku z tym im wyższy Wynik Jakości, tym niższa minimalna stawka i na odwrót. Jeśli CPC słowa kluczowego nie spełnia wymagania dotyczącego minimalnej stawki, reklama nie zostanie wyświetlona.
Mit 7: Google sprzedaje miejsca reklamowe nad bezpłatnymi wynikami wyszukiwania
Fakty: w ramach programu AdWords nie sprzedaje się żadnych pozycji reklam za stałą cenę. Odnosi się to również do tzw. najwyższej pozycji, czyli pojawiających się nad bezpłatnymi wynikami wyszukiwania Google maksymalnie trzech reklam AdWords. Jak objaśniliśmy w punkcie dotyczącym mitu nr 6, miejsce docelowe reklamy zmienia się dynamicznie i jest uzależnione od rankingu reklamy dla dopasowanego słowa kluczowego.
Tylko reklamy, które przekroczyły określone wartości progowe Wyniku Jakości i stawki CPC mogą być wyświetlane na najwyższej pozycji nad bezpłatnymi wynikami wyszukiwania w witrynie Google.
Mit 8: najwięksi klienci, np. agencje reklamowe, otrzymują zniżki na ceny CPC
Fakty: Google nie oferuje zniżek na stawki CPC. Każdy klient – niezależnie od tego, czy jego dzienny budżet wynosi kilka złotych, czy kilka tysięcy złotych – jest traktowany tak samo podczas aukcji reklam, która określa wysokość stawki CPC.
Mit 9: w przypadku użycia wielu reklam w tej samej grupie reklam, system AdWords automatycznie wyświetla reklamę, która najlepiej pasuje do zapytania użytkownika
Fakty: w przypadku stosowaniu wielu reklam w tej samej grupie reklam, nasz system będzie cyklicznie zmieniać reklamy lub wyświetlać je z uwzględnieniem skuteczności. Zależy to od opcji wybranej w ustawieniach kampanii. System nie stwierdza, który z tekstów reklamy najlepiej pasuje do zapytania użytkownika.
Przykład: grupa reklam zawiera następujące słowa kluczowe: samochody, motocykle, skutery. Załóżmy dodatkowo, że zostały przygotowane trzy różne teksty reklamy, z których każdy dotyczy jednego rodzaju pojazdów.
W takim przypadku nie ma gwarancji, że zapytanie „samochody” spowoduje wyświetlenie reklamy zawierającej słowo „samochody”. Równie dobrze może się pojawić reklama dotycząca motocykli lub skuterów. Przy takim scenariuszu zalecamy utworzenie osobnej grupy reklam dla każdego typu pojazdów oraz właściwego tekstu reklamy, tak jak pokazaliśmy to w naszym wideo. W ten sposób zyska się pewność, że dla każdego słowa kluczowego pojawi się zawsze najodpowiedniejszy tekst reklamy.
Mamy nadzieję, że nasz drugi post dostarczył dodatkowych wiadomości na temat programu AdWords i sposobu jego działania.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz