Niedawno ukazał się pierwszy z serii postów „Jak zmienić użytkowników w kupujących”. Dzisiaj, w części drugiej przedstawimy Wam szereg typowych błędów, których należy unikać, aby zapobiec opuszczaniu przez użytkowników Waszej witryny przed dokonaniem konwersji.

Błąd nr 1: Rejestracja

„We wszystkich witrynach zastanawia mnie jedna rzecz – dlaczego żeby coś kupić, muszę się zarejestrować? Dlaczego napotykam na przeszkody, takie jak konieczność wymyślania loginów i haseł? Ja chcę tylko szybko i bezpiecznie skontaktować się z firmą lub złożyć zamówienie”.*
  • Zakupy bez rejestracji: Pozwólcie klientom kupować produkty bez konieczności tworzenia konta. Adres e-mail i inne dane możecie nadal uzyskać w formularzu płatności. Możecie też zaproponować użytkownikowi zarejestrowanie się po sfinalizowaniu transakcji.
  • Łatwa rejestracja: Postarajcie się maksymalnie zredukować ilość informacji wymaganej w procesie rejestracyjnym. Skoncentrujcie się na danych, które według Was są niezbędne.
  • Korzyści: Jeśli chcecie zachęcić użytkowników do zarejestrowania się, przedstawcie im najpierw korzyści z tego płynące.

Błąd nr 2: Formularze

Nikt nie lubi wypełniania formularzy. Im dłuższy i bardziej skomplikowany jest formularz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że klienci się zniechęcą i opuszczą stronę. Postarajcie się więc maksymalnie uprościć i skrócić tę procedurę.
  • Tylko niezbędne informacje: Ograniczcie do minimum liczbę pól i kroków koniecznych do zrealizowania transakcji lub przesłania pytań.
  • Przejrzysta procedura postępowania: Użyjcie paska stanu, aby pokazać klientom, na jakim etapie realizacji transakcji się znajdują. Dzięki temu klient wie, czego oczekiwać i ma poczucie kontroli nad procesem.
  • Starajcie się nie rozpraszać uwagi klienta: Na stronach finalizowania transakcji nie powinno być żadnych reklam ani niepotrzebnych pasków nawigacyjnych. Ograniczcie do minimum elementy, które mogłyby odwrócić uwagę klienta i skłonić go do opuszczenia Waszej witryny.
Błąd nr 3: Brak przejrzystości

Aby zyskać zaufanie użytkowników, witryna powinna jasno określać trzy aspekty: charakter prowadzonej działalności, sposób interakcji witryny z komputerem użytkownika i ewentualny sposób wykorzystania danych osobowych użytkownika. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

  • Elastyczne zasady dotyczące rezygnacji/zwrotów: Klienci lubią mieć pewność, że będą mogli zwrócić produkt, jeśli okaże się dla nich nieodpowiedni, lub odwołać rezerwację, jeśli ich plany ulegną zmianie.
  • Przejrzyste ceny: Uczciwie podawajcie informacje o całkowitej cenie transakcji i uprzedzajcie o ewentualnych dodatkowych kosztach wysyłki czy rezerwacji.
  • Bezpieczeństwo: Upewnijcie się, że Wasze strony są bezpieczne i umieście na nich znane symbole poświadczające bezpieczeństwo użytkowania.
Na dziś to już wszystko. W trzecim i ostatnim poście z tej serii przedstawimy kilka najlepszych bezpłatnych narzędzi Google, które pomogą Wam zoptymalizować Waszą witrynę.

*„Make your website work”, Google, 2009